آموزش کار با Email Deliverability در سی پنل

آموزش کار با Email Deliverability در سی پنل

یکی از ابزارهای مهم برای ارتباط کسب‌وکارها با مشتری‌ها و کاربرهای خود ایمیل است؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، مسئله احراز هویت سرویس ایمیل است. اگر این کار انجام نشده باشد، ممکن است با مشکلاتی از قبیل ارسال خودکار ایمیل‌های ارسالی به پوشه اسپم (Spam) مخاطب و مواجهه با پیغام خطای SPF Record Failure روبرو شوید. برای حل این موضوع از قابلیت Email Deliverability در cPanel استفاده می‌کنیم. در این مقاله از سایت وب سی پنل، درباره این قابلیت بیشتر سخن خواهیم گفت و به نکاتی اشاره خواهیم کرد که برای استفاده از Email Deliverability باید مدنظر قرار دهید.

نکات مقدماتی درباره SPF و DKIM در سی پنل

برای اینکه بتوانیم به موضوع اصلی ورود کنیم، در ابتدا باید با دو اصطلاح تخصصی، یعنی رکوردهای SPF و DKIM، آشنا شویم.

رکورد SPF

SPF مخفف عبارت Sender Policy Framework به‌معنای «فریم‌ورک خط‌مشی فرستنده» است. این سرویس، یکی از تکنیک‌های احراز هویت است که به‌منظور جلوگیری از اقدام اسپمرها برای ارسال پیام‌های ناخواسته از ایمیل شما استفاده می‌شود. با SPF این امکان را خواهید داشت که سرورهای مجاز ایمیل را منتشر کنید. این اطلاعات به‌اضافه اطلاعات مربوط به DMARC، به گیرنده اطلاعاتی درباره این موضوع خواهد داد که منبع ایمیل چقدر مطمئن است. SPF دقیقا مانند DMARC برای احراز هویت از سیستم DNS استفاده می‌کند. همین امر به شما در مقام ارسال‌کننده ایمیل امکان خواهد داد تا انتخاب کنید که کدام‌ یک از سرورهای ایمیل مجازند ازجانب شما ایمیل ارسال کنند.

مطالعه بیشتر: Global Email Filters در سی پنل

رکورد DKIM

DKIM مخفف عبارت Domain Key Identified Mail به‌معنای «ایمیل شناسایی‌شده با کلیدهای دامنه» است. DKIM نیز یکی از تکنیک‌های احراز هویت ایمیل‌هاست که وظیفه دارد به گیرنده اطمینان دهد که ایمیل را واقعا صاحب آن دامنه تأیید و ارسال کرده است. این تکنیک از امضای دیجیتالی در ایمیل استفاده می‌کند. امضای DKIM هِدِری است که به پیام اضافه و با استفاده از سیستم‌های رمزگذاری ایمن می‌شود.

فراموش نکنید که کاربران نهایی امضاهای DKIM را معمولا نمی‌توانند مشاهده کنند و این اعتبارسنجی صرفا در سطح سرور انجام می‌شود. رکوردهای DKIM به گیرنده ایمیل اطمینان خواهند داد که قسمت‌های مختلف ایمیل شامل متن و فایل‌های پیوست‌شده به آن، به‌هیچ‌عنوان تغییر نکرده است. برای اینکه بتوانید از رکوردهای SPF و DKIM در cPanel استفاده کنید، ابتدا باید آن‌ها را پیکربندی کنید. در‌ادامه، نحوه انجام این کار در cPanel را توضیح می‌دهیم.

نحوه پیکربندی SPF و DKIM در سی پنل

برای پیکربندی SPF و DKIM، ابتدا به صفحه مدیریت cPanel خود مراجعه و از قسمت EMAIL، گزینه Email Deliverability را انتخاب کنید. این گزینه در تصویر زیر نشان داده شده است:

آموزش Email Deliverability در سی پنل
گزینه Email Deliverability در سی پنل

گزینه Email Deliverability درصورت استفاده از پوسته Retro

با استفاده از گزینه‌هایی که در این قسمت آورده شده است، شما می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

Repair

این گزینه به سیستم اجازه می‌دهد تا رکوردهای نامعتبر دامنه را Repair کند. درباره گزینه Repair نکات زیر را به‌یاد بسپارید:

  • درصورتی‌که سیستم رکوردهای DNS دامنه را کنترل نکند، این گزینه برایتان دردسترس نخواهد بود. بنابراین، صرفا اگر دامنه شما به Name Serverهای مشترک سیستم هاستینگ اشاره کرده باشد، امکان استفاده از قابلیت Repair وجود دارد.
  • شما نمی‌توانید یک یا چند دامنه را که رکورد آن‌ها در یک منطقه وجود دارد، به‌صورت هم‌زمان به‌روز کنید. به‌روزرسانی رکوردهای انبوه تنها درصورتی امکان‌پذیر است که رکوردهای دامنه در مناطق مختلف وجود داشته باشند.
  • هنگامی‌که از گزینه Repair استفاده کرده و نیاز داشته باشید تا رابط را مجددا Reload کنید، این کار را با خیال راحت می‌توانید انجام دهید؛ زیرا Reload کردن اینترفیس سبب اختلال در روند Repair نخواهد شد.
کار با Email Deliverability در سی پنل
نحوه کار با Email Deliverability سی پنل

هنگامی‌که روی کلید Repair نشان‌داده‌شده در تصویر بالا کلیک کنید، پیشنهادهای سیستم به شما نشان داده خواهد شد. شما می‌توانید آن‌ها را بررسی و به صلاح‌دید خود تأیید کنید. همچنین قبل از اینکه عملیات Repair آغاز شود، می‌توانید یک رکورد پیشنهادی را کپی یا سفارشی‌سازی کنید. با کلیک روی گزینه Repair، رکوردها به‌طورخودکار به DNS دامین یا ساب‌دامینتان اضافه خواهند شد.

کار با ایمیل Deliverability در سی پنل

فرایند Repair به سرور بستگی دارد و می‌تواند تا چند دقیقه به‌طول بینجامد. بعد از تنظیم رکوردها، پیامی مبنی‌بر موفقیت‌آمیز‌بودن عملیات به شما نشان داده خواهد شد.

انتشار رکوردها احتمالا چند دقیقه به‌طول خواهد انجامید. پس‌از‌آن، صفحه را Refresh کنید. درادامه، ملاحظه می‌کنید که وضعیت Email Deliverability به Valid تغییر پیدا کرده است:

Manage

مدیریت Email Deliverability در سی پنل

این گزینه به شما امکان می‌دهد تا رکوردهای DNS مربوط به ایمیل دامنه را به‌صورت دستی پیکربندی کنید. در بخش Manage the Domain، مقادیر رکوردهای SPF و DKIM که قبلا کار پیکربندی آن‌ها را انجام داده‌اید، نمایش داده می‌شوند. بنابراین، در بیشتر مواقع فقط کافی است که آن‌ها را کپی کنید و به‌صورت دستی در قسمت DNS دامنه خود قرار دهید. همچنین، می‌توانید روی Install The Suggested Record کلیک کنید تا رکوردهای SPF و DKIM به‌طورخودکار در ناحیه DNS اضافه شوند:

SPF و DKIM در ایمیل Deliverability سی پنل

پس از نصب موفقیت‌آمیز رکورد، پیام تأیید را دریافت خواهید کرد. نمونه این پیام در تصویر زیر نشان داده شده است:

رکوردهای Email Deliverability در سی پنل

در بخش SPF، گزینه‌ای نیز برای سفارشی‌سازی رکورد SPF توصیه‌شده سیستم برای دامنه در‌دسترستان قرار گرفته است. این موضوع در تصویر زیر نشان داده شده است:

SPF درEmail Deliverability سی پنل

پس از کلیک روی این گزینه، اگر از قبل نام و مقداری برای SPF تعیین شده باشد، در پنجره باز و در بخش Current “SPF” (TXT) Record نشان داده می‌شود. همچنین، مقادیر پیشنهادی برای نام و مقدار SPF را در قسمت Suggested “SPF” (TXT) Record می‌توان مشاهده کرد.

این امکان نیز برای شما وجود دارد که تنظیمات زیر را پیکربندی کنید:

  • تنظیمات دامنه: این بخش به شما اجازه می‌دهد تا هاست یا سرورهای MX مجاز به ارسال دامنه ازطرف دامین خود را معرفی کنید.
تنظیمات دامنه برای Email Deliverability سی پنل
  • تنظیمات آدرس IP: این بخش به شما امکان می‌دهد تا بلوک‌های اضافی آدرس IP را به رکورد SPF خود اضافه کنید. سیستم به‌طورخودکار شامل آدرس‌های IPV4 و IPV6 اصلی سرور شما در این فهرست خواهد بود:
تنظیمات IP برای Email Deliverability در سی پنل
  • تنظیمات اضافی: با استفاده از این بخش می‌توانید برخی تنظیمات اضافی مربوط به رکورد SPF را تغییر دهید.
  • پیش‌نمایش رکوردهای به‌روز‌شده: این بخش نشان می‌دهد که رکورد SPF به‌روز‌شده بر‌اساس تغییرات فعلی آن چگونه خواهد بود. برای نصب رکورد جدید، کافی است روی زبانه Install a Customized SPF Record کلیک کنید:
SPF در Email Deliverability در سی پنل

جمع‌ بندی در مورد Email Deliverability در سی پنل

احراز هویت ایمیل یکی از مباحث اساسی در کسب‌وکارهایی است که می‌خواهند از طریق این ابزار با کاربران و مشتریان‌شان در ارتباط باشند. بدون توجه به این موضوع امکان قرارگرفتن ایمیل‌های ارسالی شما در پوشه Spam کاربران بسیار محتمل است. برای جلوگیری از این مسئله، باید هویت ایمیل‌های ارسالی را احراز کنید. برای این منظور، می‌توانید از ابزار Email Deliverability در cPanel استفاده کنید. در این مقاله، به شما یاد داده‌ایم که چطور از این ابزار استفاده کنید.

 سؤالات متداول Email Deliverability در سی پنل

۱. Email Deliverability چیست؟

ابزاری در cPanel است که از آن برای احراز هویت در ارسال ایمیل استفاده می‌شود.

۲. ابزار Email Deliverability از چه راهکارهایی برای احراز هویت استفاده می‌کند؟

دو ابزار SPF و DKIM ازجمله راهکارهایی هستند که Email Deliverability از آن‌ها برای احراز هویت ایمیل‌ها استفاده می‌کند.

۳. SPF در ایمیل سی پنل چیست؟

SPF مخفف عبارت Sender Policy Framework است. این تکنیک برای جلوگیری از استفاد‌ه اسپمرها از ایمیل شما برای ارسال هرزنامه به‌کار برده می‌شود.

۴. DKIM چیست؟

DKIM مخفف عبارت Domain Key Identified Mail است. این تکنیک وظیفه دارد تا به دریافت‌کننده ایمیل اطمینان دهد که ایمیل را واقعاً مالک حقیقی دامنه ارسال کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید